czyli termometr pacjenta
Gdyby w podobnej sytuacji znalazłaby się prywatna firma, jej akcje też zjechałyby do ułamka swojej pierwotnej wartości. A czymże w końcu jest dolar jak nie akcją przedsiębiorstwa Ameryka, Inc.? Utrzymujący się od kilku lat trend spadkowy dolara może być zatem ekwiwalentem firmy emitującej coraz to nowe transze akcji, w tempie niewspółmiernym do wzrostu jej wartości. Przy zbyt szybko rosnącej ilości wyemitowanych akcji przedsiębiorstwa którego wartość rośnie (o ile wogóle) znacznie wolniej cena akcji będzie oczywiście maleć. Trend spadkowy dolara jest zatem całkiem logiczny. Wielu komentatorów posuwa tę analogię dalej, zastanawiając się czy kompania nie jest czasem technicznie bankrutem… Ale my oczywiście wiemy na tym blogu lepiej! 🙂 Suwerenne państwa nigdy nie bankrutują; jedynie ich waluta staje się bezwartościowa… 😉
Okay. Tak czy inaczej dolar jest wciąż walutą rezerwową świata. Jego ruchy są pilnie śledzone i analizowane. Pojawia się zatem pytanie techniczne które chcemy wyjaśnić w tym odcinku – wzgledem czego dokładnie są te ruchy liczone? Co oznacza że dolar poszedł tyle a tyle w górę czy też w dół?
Otóż odpowiedzią na to pytanie jest przedstawiony obok koszyk 6 walut, odpowiednio ważonych, względem których wartość dolara tradycyjnie jest mierzona. W skład tego indeksu dolara (US Dollar Index -USDX) wchodzą euro (EUR), japoński jen (JPY), funt brytyjski (GBP), dolar kanadyjski (CAD), szwedzka korona (SEK) oraz frank szwajcarski (CHF). Każda z tych walut wchodzi do indeksu z odpowiednią wagą, związaną z wielkością bilateralnych obrotów handlowych.
Dla entuzjastów szczegółów technicznych indeks dolara sprecyzować możemy dalej jako geometryczną średnią ważoną kursów sześciu walut do dolara, w odniesieniu do tzw. okresu bazowego, za który arbitralnie wybrano marzec 1973. Służy do tego następująca, groźnie wyglądająca formułka:
Indeks USDX mierzy więc ogólną relatywną wartość dolara w odniesieniu do wartości 100.00 odpowiadającej okresowi bazowemu. Wielkość indeksu na przykład 81.00, jak obecnie, oznacza że wartość dolara spadła o 19% w stosunku do okresu bazowego.
US Dollar Index (USDX) jest jednocześnie ważnym kontraktem terminowym oferowanym na New York Board of Trade. Indeks USDX jest szeroko używany do hedgowania ryzyka na rynkach walutowych. Jego aktualną wartość można sprawdzić na tej stronie kontraktów terminowych.
Grafik poniżej przedstawia wartość indeksu dolara (tygodniowy) na przestrzeni ostatnich trzech lat.
Widzimy na nim bardzo gwałtowny spadek pod koniec 2004, po którym nastąpiło równie gwałtowne wybicie. Okres 2-giej połowy 2005 i 1-ej 2006 to szeroka formacja topowania zwana przez ekspertów „head and shoulders”, która na ogół jest zwiastunem długiego okresu spadków. Ta diagnoza jak na razie sprawdza się całkiem nieźle, z USDX w wyraźnym, długotrwałym kanale spadkowym od prawie półtora roku.
©2007cynik9
Dobry punkt. Planuję to, razem z innymi rzeczami, na drugą odsłonę, wkrótce…
W międzyczasie postaram się dodać prosty feed PLNUSD z Saxo Bank, tak jak jak e-Num.
pozdr.
Wiem, że złoto jest wyceniane w USD, ale większość ludzi czytających tego bloga interesuje cena w PLN. Ponieważ USD leci w dół utrzymanie wartości złota w USD oznacza jej rzeczywisty spadek.
Na stronie e-numizmatyki można pobrać za darmo (i wstawić na stronę mojego ulubionego bloga) wykresik obrazujący zależność kursu złota w dolarach do jego kursu w innej walucie. Czy jest on dobry – nie jestem pewien czy jest on dobry, ale takie coś podobałoby mi się.