Ściągi leniwego inwestora (2)

przyszła wartość obecnej inwestycji

W tym odcinku rzucimy okiem na dwa dalsze z czterech uniwersalnych kalkulatorków, przydających się w rozmaitych sytuacjach związanych z inwestowaniem. W poprzednim odcinku tej serii mówiliśmy o wartości obecnej pewnej obietnicy. Obiektem obietnicy może być jednorazowa suma którą ktoś nam obiecuje za x miesięcy czy lat, albo też annuity, czyli ciąg jednakowych wypłat na przestrzeni pewnego czasu.

Tym razem problem jest odwrotny – pytamy się o przyszłą wartość obecnej inwestycji. Tak jak poprzednio, inwestycją taką może być jest albo jednorazowy depozyt albo też annuity – ciąg jednakowych depozytów na przestrzeni pewnego czasu. Pytaniem zaś jest jej przyszła (końcowa) wartość. Do liczenia przyszłej wartości użyjemy kalkulatorka FV i, odpowiednio, FVA.

Pytanie #3: Wartość przyszła (future value, kalkulatorek FV)

Pytaniem tutaj jest końcowa wartość jednorazowej inwestycji typu „zainwestuj i zapomnij”. Wkładamy więc do banku jakiś depozyt, na dany czas i przy danych stopach procentowych. Następnie używamy FV aby zobaczyć do jakiej wielkości nam to wszystko urośnie. Zauważmy że z tym samym problemem mamy doczynienia w wielu innych sytuacjach, niekoniecznie w lokatach bankowych. Na przykład, inwestujemy 2000 zł w złotego Krugerranda, spodziewając się przyrostu wartości złota średnio o 17% rocznie w ciągu 6 lat. Ile nasz Krugerrand będzie warty po tych 6-ciu latach? Wstawiamy liczby do kalkulatorka FV, klikamy żółty klawisz i otrzymujemy odpowiedź: 5130 zł. Wartość naszego Krugerranda może się więc lepiej niż podwoić. Ciekawostką jest że aprecjacja 17% rocznie, w przeciągu 6 lat odpowiada z grubsza jeździe naszego Krugerranda od wieloletniego minimum $260, osiągniętego w roku 1999 do wartości $650 obecnie. Czy Krugerrand powtórzy ten raid?

Klejnoty Pojezierza Drawskiego
autor: Waldemar Wiśniewski, www.fotogalerie.pl

Pytanie #4: Wartość przyszła annuity (future value of annuity, kalkulatorek FVA)

Wreszcie kalkulatorek FVA. Pytanie tutaj dotyczy przyszłej wartości annuity, czyli strumienia przepływów finansowych po jego zakończeniu. O ile w pytaniu #2 (w poprzednim odcinku) patrzyliśmy na obecną wartość serii przyszłych wypłat, tak tu mamy ową serię (tym razem wpłat) i patrzymy ile się tego uzbiera po określonym czasie. Powróćmy więc do emeryta z pytania #2 gdzie policzyliśmy ile będzie on – statystycznie żyjąc – kosztował ZUS (odpowiedź – ok. 126757 zł).

Teraz użyjemy kalkulatorka FVA do policzenia na ile ten emeryt w czasie aktywności zawodowej zasilił ZUS składkami. Przyjmijmy że w sumie przepracował 35 lat, odkładajac co miesiąc składkę emerytalną w wysokości 450zł. Jaka suma zbierze się z tego po 35 latach, zakładając że stopy procentowe są takie same jak poprzednio i wynoszą 4%? Wstawiamy liczby do kalkulatorka FVA, klikamy zółty klawisz i otrzymujemy odpowiedź: 397722 zł.

Wow! Okazuje się – lekko licząc – że to co emeryt włożył do ZUSu i to co z niego spowrotem otrzyma jest w sporej dysproporcji, w naszym przykładzie prawie jak 4:1.
Jedyna rada to żyć dłużej!

Oczywiście z uwagi na zmiany systemowe i reformę emerytalną porównanie nasze jest jedynie orientacyjne i ma na celu wypróbowanie kalkulatorka raczej niż przypinanie łatek ZUSowi. Tym ostatnim z całą przyjemnością zajmiemy się w innym miejscu. 🙂

©2007cynik9